Konkurs kreatywności kulturalnej ECHO – instrukcja

ŁOTWA

Muzyka o zachodzie słońca

Koncert plenerowy “Muzyka o zachodzie słońca” nad jeziorem Balvu. Kiedy jezioro Balvu zamienia się w akustyczną salę koncertową, tratwa “Vilnītis” zamienia się w scenę, siedzenia w łodzie, a miejsca parkingowe w brzeg jeziora. Cieszenie się muzyką za cenę jasnych myśli, dobrego nastroju i odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo na wodzie. Festiwal odbywa się w trzeci piątek sierpnia.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie “Ritineitis”, www.ritineitis.lv

Festiwal muzyczny “Upites Uobelduorzs”

Najstarszy latgalski festiwal poezji i muzyki “Upītes Uobelduorzs”. Festiwal został zainicjowany w 2002 roku przez poetę Ontonsa Slišansa, jako wyjątkowe wydarzenie poświęcone dniom poezji, podczas których występują razem doświadczeni poeci i ci, którzy dopiero zaczynają. Uczestniczą w nim również młodzi i popularni muzycy. Style muzyczne na festiwalu nie są ograniczone, zaczynając od folkloru, a kończąc na ciężkim rocku. Zasadą festiwalu jest to, że prawie 100% poezji i piosenek musi być w języku latgalskim.

Celem festiwalu jest promowanie i rozwijanie życia kulturalnego Latgalii: procesów literackich, muzycznych, artystycznych i tradycyjnych, tworząc nową wartość kulturową w ich interakcji. Festiwal odbywa się co roku we wrześniu.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego “Upīte”, www.upite.lv

Spotkanie gawędziarzy “Inni wiedzą lepiej”

Międzyregionalne spotkanie gawędziarzy, w którym uczestniczą gawędziarze z sąsiednich parafii i powiatów. Gawędziarze opowiadają historie zasłyszane od innych ludzi lub przeżyte samemu, humorystyczne incydenty, a także anegdoty.

W wydarzeniu bierze udział około dziesięciu gawędziarzy. Uzupełnieniem spotkania jest uroczystość otwarcia książek z dowcipami. W powiecie Balvi takie spotkanie odbywa się tylko w Krišjāņi. Spotkanie odbywa się co roku w maju lub czerwcu.

Międzynarodowy plener malarski “Valdis Bušs”

Valdis Bušs ekspresyjnymi pociągnięciami uchwycił ziemię, niebo, drzewa, wodę i kwiaty.

Artystyczne dziedzictwo artysty, przyroda Łatgalii, wydarzenia, napotkani ludzie, a nawet dźwięki inspirują uczestników pleneru do znalezienia własnego, indywidualnego punktu widzenia i podejścia do tworzenia nowych wartości artystycznych. Obrazy opowiadają historię Viļaki, szczególny urok i różnorodne dziedzictwo kulturowe północnej Łatgalii. Wystawa prac powstałych podczas pleneru odbywa się co roku w lipcu, w sali wystawowej Muzeum Viļaka.

Wydarzenie organizowane jest przez Radę Hrabstwa Balvi.

Polska

Festiwal Kultury w Łomży

Zdjęcia Maryia Hlukhava

Festiwal Kultury odbył się 9 lipca w Łomży. Festiwal miał na celu wprowadzenie bardziej międzynarodowego aspektu do życia Podlasia w Polsce. Uczestnicy z Polski, Grecji, Włoch, Czech i Turcji zaprezentowali swoje kultury, tańce, jedzenie i tradycje W ciągu dnia questowicze mogli poznać inne kultury, rzemiosła. Próbowali tradycji tzatziki, ayranu, pili turecką kawę i próbowali włoskich specjałów.

Zorganizowana przez nich scena zgromadziła około 500 osób z całego województwa podlaskiego oraz uczestników międzynarodowych projektów, które odbywały się w tych dniach. Wspólnie z paniami ze Stowarzyszenia Dom Łomża uczyliśmy się typowych dla tego regionu piosenek, zobaczyliśmy jak robi się kwiaty z bibuły.

Festiwal został zorganizowany przez organizację Youth Human Impact ze środków Unii Europejskiej (projekt Erasmus+).

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

Organizatorami są Miasto Gdańsk, GAK i GAK Plama – lokalne ośrodki kultury.

Tegoroczna impreza odbyła się w dniach 7-9 lipca. Była to już piętnasta edycja tego corocznego wydarzenia. Od początku festiwal odbywał się w centrum miasta lub lokalnych parkach, aby był bardzo dostępny dla publiczności. W tym roku zorganizowano go w Parku Reagana w Gdańsku. Na terenie parku rozstawiono 14 scen. W spektaklach wzięły udział grupy teatralne z Polski, Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Szwajcarii, Portugalii, Niemiec i Danii.

Spektakle były bardzo różnorodne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, od lekkich spektakli komediowych po spektakle mówiące o wojnie, przemocy domowej, uchodźcach, granicach i wielu innych.

Jeden z polskich spektakli, w wykonaniu Teatru Migro z Krakowa, opowiadał o wschodniej części Polski w czasie wojny, rozdzieleniu rodzin, wielości religii i relacjach międzyludzkich. Wykorzystano w nim staropolskie pieśni i słowa modlitw, aby zanurzyć widza w rzeczywistości czasów wojny.

Noc Kultury – Noc Kultury

Festiwal kultury w Lublinie, organizowany corocznie przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Wydarzenie odbywa się raz w roku, na początku czerwca od wczesnych godzin wieczornych. Na jego program składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych odbywających się najczęściej w przestrzeni publicznej, głównie na Starym Mieście i w Śródmieściu Lublina.

Na program festiwalu składają się wydarzenia zgłoszone w bezpłatnym naborze przez artystów, animatorów, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców i mieszkańców, a także te wyprodukowane specjalnie na Noc Kultury przez organizatora. Co roku pojawia się kilkaset bezpłatnych propozycji z różnych dziedzin kultury: spektakli teatralnych, koncertów, wystaw, pokazów filmowych, mappingów, warsztatów czy happeningów ulicznych.

Wiele z nich odbywa się w nietypowych miejscach – na podwórkach i w bramach kamienic, na dachach budynków czy na zamkniętych specjalnie na tę jedną noc dla ruchu ulicach w centrum miasta. Podczas Nocy Kultury otwarte są także lubelskie instytucje kultury, muzea, galerie sztuki, biblioteki czy podziemne korytarze.

Charakterystyczne dla Nocy Kultury są również instalacje artystyczne w przestrzeni publicznej. Wykorzystują one w dużym stopniu światło, dzięki czemu są dobrze wyeksponowane po zmroku.

Jarmark Jagielloński – The Jagiellonian Fair in Lublin

Jedno z głównych, corocznych wydarzeń kulturalnych w mieście od ponad 15 lat. Odbywa się przez kilka dni każdego roku w sierpniu. Przez ten czas nieustannie się rozwijał i rozrastał, szukając najlepszego sposobu na zaprezentowanie się publiczności. Począwszy od wczesnych, ogólnych nawiązań do dziedzictwa epoki Jagiellonów i szlaków handlowych przebiegających niegdyś przez Lublin, podjął również temat tradycji ludowej. Ma na celu prezentację i promocję tej kultury w różnych jej przejawach, zarówno tych ściśle źródłowych, autentycznych, jak i współczesnych. Festiwal nawiązuje do lubelskich jarmarków z XV wieku. W tamtych czasach szlaki handlowe biegnące przez Lublin sprowadzały do naszego miasta kultury wielu podróżników, koczowników i kupców. Stąd też festiwal nosi nazwę Jarmarku Jagiellońskiego. Jarmark Jagielloński oferuje szereg warsztatów – tańca, śpiewu, rękodzieła, które umożliwiają kontakt z twórcami ludowymi, pasjonatami i praktykami sztuk tradycyjnych.

i praktykami sztuk tradycyjnych.

Niemcy

ALTONALE | Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej

STAMP to festiwal sztuk performatywnych w przestrzeni publicznej Hamburga – a termin “przestrzeń” staje się coraz ważniejszy. Nasi artyści tworzą swoje spektakle dla i w konkretnym miejscu, które w różnym stopniu determinuje ich sztukę, ale w każdym razie ma na nią wpływ.

STAMP jest międzynarodowy. Dziś definiujemy STAMP jako część międzynarodowej sieci festiwali, które uczą się od siebie nawzajem i wspólnie tworzą długoterminowe projekty, które wykraczają daleko poza jednorazowe wydarzenie. W ten sposób wspólnie angażujemy się w bieżące debaty społeczne i chcemy aktywnie uczestniczyć w nadawaniu sztuce i kulturze wyższego statusu w naszym codziennym życiu.

Zdjęcia: Najib Khalil

FESTIWAL KULTURY LATYNOAMERYKAŃSKIEJ  w Marstall | Ahrensburg

Barwne wydarzenie, które zabierze nas w podróż przez tętniącą życiem, pełną pasji kulturę i pozwoli poczuć magię Ameryki Południowej: Żywe tradycje, pyszne potrawy, zapierające dech w piersiach tańce!

Wspólnie odkrywamy część świata, w której muzyka nigdy się nie kończy. Na to wydarzenie należy przyjść z dużą ilością energii, aby dobrze się bawić tańcząc do muzyki latynoskiej.

Witamy w Ameryce Łacińskiej!

Zdjęcia autorstwa: Yessenia Brittto

NIEBIESKI PORT HAMBURG | Port znów świeci na niebiesko w 2023 roku

Błękitny Port w Hamburgu, dzieło artysty światła Michaela Batza, odbywa się co dwa lata przed i podczas Dni Rejsu. W tym roku Błękitny Port będzie można oglądać od 1 do 10 września 2023 roku.

W 2023 r. port w Hamburgu ponownie zanurzy się w magicznym niebieskim świetle i oczekuje dużej liczby odwiedzających oraz wspaniałego pokazu świetlnego. “Światło to życie, a światło w miejscach publicznych to światło dla życia społecznego, dla radości życia i radosnego współistnienia”: tak trafnie opisuje to Michael Batz, artysta światła i twórca Blue Port Hamburg. Pod znakiem “niebieskiego światła” spotykają się dwa światy, które są również odzwierciedlone w hamburskim porcie.

Zdjęcia autorstwa: Mariela Mendieta

Włochy

Carnevale di Putignano – Karnawał w Putignano

Karnawał w Putignano, położony w pobliżu Bari w południowych Włoszech, jest jednym z najstarszych i najdłuższych obchodów w Europie, którego początki sięgają 1394 roku. Jest znany ze swojego wyjątkowego czasu trwania, rozpoczynającego się 26 grudnia i kończącego się we wtorek zapustny, który może trwać do czterech miesięcy. Z biegiem czasu karnawał stał się mniej święty, a bardziej bluźnierczy, a lokalni mieszkańcy wykorzystują go jako okazję do wyśmiewania osób publicznych, tworząc duże karykatury, które niosą w procesji przez miasto. Główne spektakle karnawału odbywają się przed Wielkim Postem w styczniu i lutym, przy czym największe miejskie parady odbywają się w niedziele bezpośrednio poprzedzające Wielki Post, a ostatnie wydarzenie ma miejsce w Shrove Tuesday. Karnawał obejmuje fantastyczne lalki z papier-mache, muzykę na żywo i tłumy mieszkańców. Festiwal kończy się bieganiem księży z miotłami po ulicach, co symbolizuje “śmierć” karnawału aż do następnego roku. Karnawał jest również znany z produkcji papier-mâché, który jest używany do budowy pływaków na paradę. Bohaterem karnawału jest “Farinella”, postać przypominająca klauna, która po raz pierwszy pojawiła się w swojej obecnej formie w 1953 roku. Karnawał w Putignano to mieszanka kultury i rozrywki, łącząca elementy mistyczne, pogańskie, tradycyjne i nowoczesne, celebrowana przez paradę pojazdów i zabawną postać zwaną Farinella. Karnawał słynie również z glinianych gwizdków o niesamowitym designie.

Link: https://www.carnevalediputignano.it/home/

Sagra delle Fragole – Festiwal truskawki

Sagra delle Fragole, czyli Festiwal Truskawek, to coroczne wydarzenie (od 1922 r.) odbywające się w Nemi, we włoskim Lacjum, w celu uczczenia słynnych pysznych truskawek i fragoline di bosco (dzikich truskawek). Według legendy, te dzikie truskawki narodziły się z łez wylanych przez Wenus po śmierci Adonisa, które następnie zostały przekształcone w czerwone serca. Podobno truskawki te miały moc, na przykład odstraszania węży w lesie.

Wioska jest wypełniona kwiatami, a turyści mogą bezpłatnie skosztować owoców uprawianych nad brzegiem jeziora Nemi, pośród rekonstrukcji historycznych i tańców folklorystycznych. Sercem wydarzenia jest parada “Fragolare”, wiejskich dziewcząt, które na tę okazję noszą starożytny tradycyjny strój (czerwona spódnica, czarny gorset, biała bluzka i koronkowa mandrucella na głowie). Festiwal odbywa się zazwyczaj pod koniec maja i w czerwcu. Nemi słynie z dzikich truskawek, a festiwal obejmuje program wydarzeń, w tym specjalne menu z daniami o tematyce truskawkowej, lokalnymi produktami i innymi produktami Festiwal oferuje również odwiedzającym możliwość zakupu skrzynek truskawek do domu w rozsądnej cenie.

Link: https://comunedinemi.rm.it/contenuti/180207/nemi-paese-fragole-castelli-romani

Notte della Taranta – Noc Tarantuli

La Notte della Taranta, znana również jako Noc Tarantuli, to ważny festiwal muzyczny odbywający się w Salento w Apulii we Włoszech. Festiwal koncentruje się wokół pizzica, popularnego gatunku ludowego w Salento, i odbywa się w różnych gminach w prowincji Lecce i Grecìa Salentina, a Melpignano jest ważnym miejscem tego wydarzenia. La Notte della Taranta celebruje tradycję muzyki ludowej Taranta i Pizzica i stała się znaczącym zasobem kulturalnym i turystycznym dla Apulii. Festiwal poświęcony jest ponownemu odkryciu muzyki ludowej Salento i jej fuzji z innymi gatunkami muzycznymi, od muzyki światowej po rock, jazz i muzykę klasyczną. La Notte della Taranta oferuje serię wysokiej jakości koncertów każdego lata, przyciągając zarówno lokalną, jak i międzynarodową publiczność. Festiwal gościł znanych artystów i “Maestri Concertatori”, w tym Joe Zawinula, Gorana Bregovica i Giovanniego Sollimę, którzy przyczynili się do jego rozwoju i sukcesu. La Notte della Taranta to największy festiwal muzyczny we Włoszech i jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych kulturze tradycyjnej w Europie, co czyni go ważnym świętem popularnych tradycji ludowych południowych Włoch.

Link: https://www.lanottedellataranta.it/it/

Portugalia

Dywany kwiatowe Vila do Conde

źródło: Vila do Conde Municipal Archive

Co cztery lata Vila do Conde świętuje dzień Bożego Ciała jedną ze swoich najbardziej kultowych tradycji – dywanami kwiatowymi.

W ramach znaczącego wysiłku społeczności, zorganizowanej w zespoły uliczne, każdy z nich staje się odpowiedzialny za stworzenie swojego dywanu, a przez kilka tygodni łączą się, aby zebrać, starannie przygotować i defoliować tony liści i kwiatów. Przez całą noc poprzedzającą wielką uroczystość zespoły z każdej ulicy niestrudzenie wypełniają oprawione wzory, skrupulatnie dopasowując około 3 kilometrów naturalnych dywanów kwiatowych.

Rankiem ulice historycznego centrum miasta budzą się ze świeżym zapachem i majestatycznym gobelinem wykonanym z tysięcy kwiatów o różnych kształtach i kolorowych wzorach, tworząc wyjątkową scenę o rzadkim pięknie.

To tradycyjne święto jest organizowane przez społeczność, połączone z obchodami religijnymi i przy wsparciu gminy.

Krajowe Targi Rzemiosła

źródło: Vila do Conde Municipal Archive

https://www.facebook.com/cm.viladoconde/videos/306885148347572 (wznowienie wideo z tegorocznej edycji)

Krajowe Targi Rzemiosła to coroczne wydarzenie odbywające się od 1978 r., w którym bierze udział wielu krajowych rzemieślników i które przyciąga wielu odwiedzających. Jest to odpowiednia strategia zapewniająca zachowanie tradycyjnego i promocję nowego portugalskiego rzemiosła, przy jednoczesnym zapewnieniu autentyczności i jakości prezentowanych produktów.

To bezpłatne wydarzenie odbywa się w atrakcyjnej przestrzeni na świeżym powietrzu o powierzchni 11 000 metrów kwadratowych, gdzie prawie dwustu uczestniczących rzemieślników prezentuje swoje wyroby artystyczne i rzemieślnicze, w tym koronki klockowe. Odbywają się również tradycyjne występy muzyczne i taneczne, dni gastronomiczne, a tegoroczną nowością był Konkurs Młodych Rzemieślników, który ma zachęcić do kreatywności młodych ludzi poniżej 30 roku życia.

Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia na rzecz Obrony Rzemiosła i Dziedzictwa w Vila do Conde i gminy.

(https://feiranacionaldeartesanato.com/)

Okrągły Festiwal Sztuk Scenicznych

©Margarida Ribeiro_Gestoe Síntese_Supernova Enseble

©Margarida Ribeiro_Terra Nullius_Paula Diogo

©Susana_Neves_Documentario_Joclecio Azevedo

Circular to stowarzyszenie kulturalne z siedzibą w Vila do Conde, które od 2005 roku co roku promuje Circular Festival of Performing Arts, z eksperymentalnymi propozycjami w różnych dziedzinach sztuki, takich jak taniec, performance, teatr, muzyka i sztuki wizualne.

Promuje obieg krajowych i międzynarodowych twórców, jednocześnie inwestując w uznane nazwiska w dziedzinie sztuk performatywnych i wschodzących artystów. Wspiera procesy twórcze poprzez rezydencje artystyczne i dąży do bliskiego dialogu między społecznością artystyczną, kontekstem i publicznością. Festiwal ma na celu zagwarantowanie różnorodności w koncepcyjnej treści propozycji i charakterystycznego podejścia do instytucjonalnych trendów programowych, otwierając przestrzeń dla ryzyka i widoczności wschodzących projektów. Inwestując w nowe kreacje poprzez koprodukcje, prezentuje pokazy jako absolutne i krajowe premiery, budując partnerstwa z lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi organizacjami, które zwiększają udział zasobów i publiczności. Oprócz pomocy w poszerzeniu oferty kulturalnej w północnej części kraju, a w szczególności w obszarze metropolitalnym Porto, festiwal ten jest zaangażowany w twórczość artystyczną ze społecznością miasta, w którym się odbywa – Vila do Conde.

https://www.circularfestival.com/pt/

Queima do Judas – Palenie Judasza

 ©Margarida Ribeiro

 ©Margarida Ribeiro

 ©Margarida Ribeiro

Queima do Judas jest wynikiem procesu kreacji artystycznej opartego na badaniach, szkoleniach i eksperymentach (dramaturgicznych, choreograficznych, muzycznych, wizualnych i scenograficznych) w celu zaprezentowania publiczności szeregu działań obejmujących interwencje miejskie, szkolenia, konferencje i multidyscyplinarny pokaz uliczny.

Wydarzenie to odbywa się co roku w tak zwaną Sobotę Alleluja, dzień przed Niedzielą Wielkanocną, popularną tradycją opartą na prawdopodobnej karze za zdradę Jezusa z Nazaretu przez Judasza Iskariotę w zamian za 30 złotych monet. Zbieżność czasu tych obchodów z nadejściem wiosny doprowadziła do nałożenia się dat, co z czasem zaowocowało immolacją odrażających postaci, co w języku pogańskim oznaczało to samo, co zakończenie zimy, mrocznego, czarnego okresu kojarzonego ze “złem” społeczeństwa, zimnem i biedą.

Projekt “Queima do Judas” w Vila do Conde, organizowany przez A Nuvem Voadora Associação Cultural od 2005 roku, przy wsparciu gminy, łączy szeroką gamę organizacji i osób z poziomu lokalnego, regionalnego, krajowego i międzynarodowego, aby zorganizować wielokulturowe wydarzenie, które przywraca tradycję do życia. Ten multidyscyplinarny happening artystyczny stał się w ostatnich latach coraz bardziej popularny, angażując w jego produkcję i tworzenie setki osób z lokalnych ruchów artystycznych i stowarzyszeniowych. To wyjątkowy moment celebracji sacrum i profanum, humoru, ironii i satyry, w którym spotykają się tak różne dziedziny sztuki jak teatr, cyrk, taniec, sztuki wizualne, muzyka, wideo i fotografia.

https://www.nuvemvosdora.com/

GRECJA

Festiwal wina i tradycyjnych tańców

Photo: Municipality of Marathon

Photo: https://news.marathonpress.gr/

Święto w gminie Marathon odbywa się co roku we wrześniu i jest poświęcone tradycji, historii, korzeniom i wspomnieniom mieszkańców tego miejsca, ale także silnemu lokalnemu produktowi, winu.

Festiwal organizowany jest przez gminę Maraton z udziałem organizacji i stowarzyszeń z każdej jednostki gminy, producentów wina z Maratonu i okolic Attyki Wschodniej oraz ponad 360 tancerzy.

Dzień Kultury w Europejskim Muzeum Chleba (rocznica przyjęcia Konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (UNESCO 2003))

Photos by: Panagiota Papadopoulou

7 października 2023 r. w Europejskim Muzeum Chleba w Varnavas w Maratonie odbył się dzień pełen kultury, entuzjazmu i tętna. Od 11.00 rano do 8.30 wieczorem odbywały się równoległe wydarzenia. Poranek poświęcony był programowi Green Heritage Schools, w ramach którego w muzeum spotkali się goście z Łotwy, Włoch i Cypru mieszkający w Grecji.

W tym samym czasie młodzi goście wzięli udział w programie doświadczalnym “Mali projektanci mody” i stworzyli wyjątkowe projekty, takie jak biżuteria. Popołudnie poświęcone było obchodom 20. rocznicy przyjęcia Konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (UNESCO 2003), z przemówieniami dr Ioannisa Karachristou, głównego badacza w Centrum Studiów nad Greckim Folklorem Akademii Ateńskiej i Katii Flevaris, posiadaczki tytułów magistra w dziedzinie “Studiów nad Edukacją” i “Historii Publicznej” oraz edukatora dorosłych, a także powitaniem w imieniu muzeum. Dwie wyżej wymienione akcje odbywają się pod patronatem Ministerstwa Kultury.

Ludzie byli szczególnie zainteresowani, gdy hafciarki chleba zaczęły “haftować” i zachęcały młodych i starszych gości do udziału w warsztatach doświadczalnych. Wieczór upłynął przy muzyce i pieśniach łotewskiego chóru, podczas gdy goście delektowali się kulinarnymi przysmakami.

Wydarzenie “Achilleia” i “Folklore Collectiva”

Wydarzenie “Achilleia” zostało zorganizowane przez Folklore Company of Varnavas w Varnavas Museums, poświęcone Achilleasowi Turkantonisowi, profesorowi medycyny.

W tym samym czasie odbył się folklorystyczny kolektyw artystyczny składający się z szerokiego grona artystów i badaczy zajmujących się promocją i ochroną folklorystycznego dziedzictwa kulturowego. Poprzez różne działania i wydarzenia, festiwal folklorystyczny z muzyką na żywo, lokalnym jedzeniem i sztuką, dąży do podkreślenia i zachowania tradycyjnych elementów kultury europejskiej.

Share This